Şehit gazi yakınları haklarını biliyor mu

2019-10-25 20:11:48

Keşke böyle bir konuyu gündeme getirmek zorunda kalmasaydık. Keşke güzel ülkemizde başka şeyler konuşuyor olsaydık. Ancak terör tırmanırken bu ayrıntıların bilinmesi gerektiğini düşündüm.

Çözüm ve kalıcı barış sürecini konuşuyorken bir anda tırmanışa geçen ve maalesef artarak devam eden terör olayları, hepimizin yüreklerini dağlayan bir hâl aldı. 
 
Dağlıca, Iğdır ve diğerleri… 100’ün üzerinde polis ve askerimiz şehit oldu, yüzlercesi de yaralandı. Devletin kurumları, SGK başta olmak üzere terörden zarar görenlerin yanında. Şehit ailelerinin acılarını dindirmek elbette ki mümkün değil. Ancak, devam eden hayat içinde şehit aileleri, gazi ve terör mağduru vatandaşların yanında olan devlet kurumları, destek için elinden geleni yapıyor. 
Dağlıca’da 16 şehit askerimiz… Ben bu yazıyı hazırlarken Iğdır’dan gelen 14 polisimizin şehit haberi… Dilin lâl olduğu, sözlerin tükendiği yer ve zaman arifesi. 30 senedir eksik olmayan acıyla birlikte yitip giden gencecik canlarımız.
 

 
SGK’ya başvurulması gerekiyor
 
Şehit yakınlarına ve gazilerimize sağlanacak haklar bu şekilde kanun maddeleri ile düzenlenmiştir. Maaş ve ödeme işlemleri için, Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne (Mithatpaşa Cad. No:7 Kızılay-ANKARA) müracaat edilmesi gerekmektedir. Şehit yakınlarının istihdamı ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü yetkilendirilmiştir. 
İş başvuruları, 11.12.2012 tarihli ve 28494 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan; Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malul Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluşları’nda İstihdamı Hakkında Yönetmelik Hükümleri’nden yararlanmak isteyen hak sahipleri, İş İstek Formu ile ikamet ettikleri yerin valilik veya kaymakamlığına başvurmaları gerekmektedir. 
Yasımız var diye bayrağımızı karartanlar bilsinler ki bayrağımızın rengi şehit kanıdır. Ne şehitler ölür bu diyarda ne de vatanın bir karış toprağı terkedilir düşmana.
 
1921 yılının Ankara’sında askerini, milletini tek bir cümleyle anlatan Mustafa Kemal söylesin son sözü… Anlayana!
 
“Bu milletin evlatlarının fedakarlıkları, kahramanlıkları için kıyaslanacak örnek bulunamaz… Böyle evlatlara ve böyle evlatlardan oluşan ordulara sahip bir millet elbette hakkını ve bağımsızlığını bütün anlamıyla korumayı başaracaktır. Böyle bir milleti bağımsızlığından mahrum etmeye kalkışmak boş bir hayaldir.”
 
Hangi haklar sağlanıyor?
 
Bu simsiyah günlerde, şehit ailelerimize ve gazilerimize sağlanan hakları bir nebze olsun, onlara yardımcı olabilmek adına aktaracağız. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’larda belirlenen şehit ailelerine ve gazilerimize sağlanan haklar şöyle:
 
- Ölüm yardımı ve harcırah ödenmesi (erbaş/er hariç)
- Nakdi tazminat ödenmesi
- Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) aylık bağlanması 
- SGK tarafından emekli ikramiye ödenmesi (erbaş/er hariç)
- SGK tarafından emsal aylık bağlanması
- SGK tarafından kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine tabi tutulma
- SGK tarafından 30 yıl hizmet yapmış gibi emekli ikramiyesi ödenmesi (erbaş/er hariç)
- SGK tarafından ek ödeme yapılması
- SGK tarafından öğrenim yardımı yapılması
- Sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaması
- Ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanma
- Kardeş/çocuklarının askerlik hizmetlerinden muaf tutulması (erbaş/er, yedek subay için)
- Kira bedelinin devlet tarafından ödenmesi (erbaş/er hariç)
- Faizsiz konut kredisi verilmesi ve taksitle ev alınması
- Şehit çocuklarının parasız yatılı öğrenciliğe alınması
- Şehit çocuklarının orta dereceli özel öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanması 
- Şehit çocuklarının Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı yurtlardan, yükseköğrenim kredilerinden öncelikle yararlanması
- Şehit çocuklarına YURTKUR tarafından karşılıksız burs verilmesi 
- Şehit çocuklarından yükseköğretimde katkı payı alınmaması
- Şehit yakınlarından birine (eş, çocuk, kardeş) istihdam hakkı verilmesi
- Şehitlerden intikal eden silahlar ile malullere ait silahlardan, silah bulundurma ve taşıma yetki belgelerinin vergi ve harç muafiyeti
- Mesken Vergisi muafiyeti
- Gelir Vergisi indirimi
- Gümrük Vergisi muafiyeti
- Elektrik enerjisi ücret indirimi
- Su ücret indirimi
- Hususi Damgalı Pasaport verilmesi
- Devlet memuru olarak görev yapan şehit yakınlarının atanması ile şehit eşi öğretmenlerin yer değiştirmeleri
- Şehit çocuklarının ilköğretim ve ortaöğretim okullarına elektronik ortamda kayıt yaptırmaları
- Şehit yakınlarının ‘18 Mart Şehitler Günü’nde İdari İzinli sayılmaları
- Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nce sayısal oyunlar bayiliği ruhsatı verilmesi
- İlk destek yardımı ödenmesi
- Devlet Övünç Madalyası verilmesi
- Şehit çocuklarının askeri okullara öncelikle alınması
- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerden yararlanma
 

 
Artvin’deki sel felaketine SGK duyarsız kalmadı
 
SOSYAL Güvenlik Kurumu, Artvin’de meydana gelen 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde bazı bölgelerde bulunan işverenlerin prim ve kurum alacaklarının ertelenmesine dair duyuru yayımladı. 
Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yayımlanan duyuruda şu ifadeler yer aldı: “Artvin ilinde 24/8/2015 tarihinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu sel, su baskını ve heyelanlar olmuştur. 
 
Konuyla ilgili olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) 26/8/2015 tarihli ve 18511 sayılı kararları ile 24/8/2015 tarihinde Artvin ilinde meydana gelen selin Artvin ili Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine bağlı mahalle, belde ve köylerinde genel hayata etkili olduğuna karar verilmiştir. 
 
Bu çerçevede, Artvin ili Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine bağlı mahalle, belde ve köylerinde faaliyet gösteren işverenler ile sigortalıların herhangi bir başvuruya bağlı kalınmaksızın tümünün; 24/8/2015 ile 23/11/2015 tarihleri arasında Kuruma vermekle yükümlü oldukları belgelerin 30/11/2015 tarihine kadar Kurum’a verilebilmesi; ödeme vadesi 24/8/2015 ile 30/11/2015 tarihleri arasında sona eren Kurum’a olan borçları ile Kurum’ca takibi yapılan diğer borçlarını 31/8/2016 tarihine kadar ödeyebilmesi; ödeme vadesi 24/8/2015 veya öncesinde sona erdiği halde ödenmemiş Kurum’a olan borçları ile Kurum’ca takibi yapılan diğer borçlarını gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31/8/2016 tarihine kadar ödeyebilmesi, imkanı getirilmiştir.”
 

 
Emekli maaşı bayram öncesi ödeniyor
 
SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK), Kurban Bayramı’nın 24-27 Eylül tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarının daha önce ödeneceğini bildirdi. 
Açıklamada, Kurban Bayramı’nın 24-27 Eylül tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK işçi ve tarım emeklisi, BAĞ-KUR esnaf ve tarım emeklisi ile Emekli Sandığı emeklisinin aylıklarının verildiği tarihlerde değişiklik yapıldığı kaydedildi. 
 
Buna göre, SSK işçi ve tarım emeklisinin aylıkları, tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara 17 Eylül’de, 5 ve 7 olanlara 18 Eylül’de, 3, 4 ve 1 olanlara 21 Eylül’de, 2 ve 8 olanlara 22 Eylül’de, 0 ve 6 olanlara da 23 Eylül’de ödenecek. 
 
4/B Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisinin aylıkları 22 Eylül’de, 4/C Emekli Sandığı emeklisinin aylıkları ödeme günü 1, 2 ve 3 Ekim’de olanlar 21 Eylül’de, 4 ve 5 Ekim’de olanlar ise 22 Eylül’de maaşlarını alacak.