Şehit Aileleri Gaziler ve Gazi Yakınları Onuruna Yemek Programı Tertip Edildi

2019-10-25 17:53:46

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Sakarya Valiliği himayelerinde Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Şehit Aileleri ve Gaziler ile Gazi yakınları onuruna yemek programı düzenlendi.


Orman Parkta düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Hanımefendi Münevver Nayir’in yanı sıra; Garnizon ve 7. Komando Tugay Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Musa Çatal, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Mustafa Çolak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şube Başkanı Erol Demir ve davetliler katıldı.


Programın yapıldığı alana girişte masaları tek tek dolaşarak Şehit aileleri, Gazilerimiz ve yakınları ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, çocuklarla da yakından ilgilendi. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda tüm Şehitlerimiz için İl Müftüsü İhsan Açık tarafından dua da yaptırıldı.


“Sakarya’da Valilik Hainlere Teslim Edilmedi”
15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle andıklarını, Gazilerimize sağlıklı bir ömür dilediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “15 Temmuz’da özgürlüğümüze, demokrasimize, bağımsızlığımıza ket vurmak isteyenlere karşı milletçe dik durduk, nice şehitler verdik. Şehit olmak için gözünü kırpmadan kurşunlara göğsünü siper eden Gazilerimiz oldu. Sakarya’da ilk andan itibaren meydanlara çıkan, Valilik binasını hain darbecilere teslim etmeyen, tanka ve tüfeğe karşı geri adım atmayan bu necip millet aslında tüm dünyaya, ‘Biz özgürlüğümüze, demokrasimize, bayrağımıza, vatanımıza sevdalıyız’ mesajını vermiştir” dedi.


“Hainler Sonuca Varamadılar, Asla Varamayacaklar”
3. yıl dönümüne girdiğimiz 15 Temmuz gecesinde büyük bir fedakârlık örneği gösteren Gazilerimizle ve Şehitlerimizin aileleriyle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar tarihte çok şeye şahit oldu. Vatan için, namus için, mukaddesat için, bayrak için, ezan için Şehit olanları da gördü, aynı uğurda Şehit olmak için can vermeye hazır olduğunu gösteren Gazilerimizi de gördü. Yine bu topraklar maalesef milli birlik ve bütünlüğümüze kast etmek isteyen, milli iradeyi saf dışı bırakmak isteyen vatan hainlerini de gördü. İşte 15 Temmuz da onlardan bir tanesiydi, bu hain yapının milli birlik ve beraberliğimize, milli irademize darbe vurmak için ortaya çıktığı bir gündü. Ancak Yüce Allah’a hamd olsun ki sonuca varamadılar.


“Sakarya Halkı da Mücadelenin En Güzel Örneğini Sergiledi”
Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın cesareti, basireti ve ferasetiyle, milletimizin kendisine olan güveniyle, o şanlı üniformanın içerisine gizlenmiş olan teröristler başaramadılar, hiçbir zaman da başaramayacaklar. Ülkenin her tarafında olduğu gibi, güzel Sakarya'mızda da mücadelenin en güzel örnekleri verildi ve hiçbir zaman hainlere boyun eğilmedi. İnşallah bu uğurda verilen mücadeleler ve emekler yeni nesile iyi bir şekilde anlatılır. 15 Temmuz’daki mücadelemiz hiçbir zaman unutulmayacak, unutturulmayacak ki aynı durumla tekrar karşılaştığımızda aynı mücadeleyi daha da fazlasıyla verebilelim. 15 Temmuz ruhunu ilelebet devam ettirmemiz lazım.


“15 Temmuz, Çanakkale Ruhunun Yeniden Dirilişidir”
250 Şehidimizin uğrunda canlarını feda ettikleri kutsal değerlere önem verdiğimiz müddetçe, onların emanetine sahip çıktıkça, tüm Şehitlerimiz kabirlerinde rahatça uyuyacaklardır. Yine Gazilerimiz bu değerlerin kıymetinin bilindiğini, baş tacı edildiğini bildikçe, emeklerinin karşılığını, fedakârlıklarının karşılığını görmüş olacaklardır. İyi biliyoruz ve inanıyoruz ki, bugün bu topraklarda verilen binlerce Şehit ve binlerce Gazimiz bu duyguyu bize yaşattılar, bizde bu ruhu daima canlı tuttular. 15 Temmuz, Çanakkale ruhunun yeniden dirilişini gösteren önemli bir gündür. 15 Temmuz, bu milletin hatıralarında, tarihinde yer tutacak en önemli hususlardan birisidir. Bu nesil bu duygularla yaşayacak ve ‘O günü gördük, o ihaneti de gördük, o ihanete karşı verilen mücadelenin en güzel örneklerini de gördük’ diye anlatacaklardır. Cenabı Hakk o günleri bizlere tekrar yaşatmasın. Eğer yine böyle bir durumla karşı karşıya kalırsak, Yüce Allah birlik ve beraberliğimizi bozmadan aynı ruhla, aynı duyguyla, aynı mücadeleyi aynı fedakârlıkla yapacak nesiller nasip eylesin.


“Birlik ve Beraberliğimiz Daim Olsun”
Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar, Dumlupınar’dan Sakarya’ya kadar, Kıbrıs’tan terörle mücadeleye kadar, 15 Temmuz’a kadar aynı amaç ve gaye uğruna vermiş olduğumuz bütün Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Yine aynı fedakârlığı göstermeye hazır olduğunu ispat etmiş olan bütün Gazilerimize minnet duyuyoruz, şükran duyuyoruz, onların ailelerine de teşekkür ediyoruz. Yüce Allah o acıyı yaşayan, o yokluğu yaşayan ailelerimize güç versin, sabır versin, metanet versin. Bu ülkeyi yaşatmak için birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum” diye konuştu. 


Böylesi anlamlı bir programa katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, 15 Temmuz’un asla unutulmayacak bir Kahramanlık Destanı olduğunu, Şehit ailelerimiz ile Gazilerimizin her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.